Як визначити межі власної земельної ділянки ?
Останнім часом збільшилося звернень громадян щодо вирішення спірних питань між суміжними власниками (користувачами) садибних земельних ділянок. На деякі з них (найбільш поширені та актуальні) надаємо наступну інформацію.
Як визначити межі власної земельної ділянки ?
Спірне питання щодо визначення меж земельних ділянок є власне принциповою традицією.
Стаття 106 Земельного кодексу України (Обов’язки щодо визначення спільних меж) визначає, що спосіб закріплення спільних меж між земельними ділянками визначається за згодою власників таких земельних ділянок.
Власник земельної ділянки, землекористувач має право вимагати від власника суміжної земельної ділянки сприяння у встановленні спільних меж, а також встановлення або відновлення межових знаків, у разі якщо вони відсутні, зникли, перемістилися або стали невиразними. У разі відсутності згоди власника суміжної земельної ділянки встановлення спільних меж здійснюється за рішенням суду.
Місцезнаходження межових знаків у разі їх визначення або встановлення відображається у матеріалах землевпорядного проектування та геодезичних вишукувань, а також на кадастрових планах земельних ділянок.
Власники земельних ділянок та землекористувачі зобов’язані дотримуватися меж земельних ділянок.
Основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації (Стаття 107 Земельного кодексу України. Відновлення меж). У разі неможливості виявлення дійсних меж їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки. Якщо фактичне використання ділянки неможливо встановити, то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки.
Враховуючи вищевказане необхідно зазначити, що в кожному окремому випадку спірну ситуацію необхідно розглядати з урахуванням наявної проектної, дозвільної та правовстановлюючої документації, року будівництва, сформованої ситуації на місцевості та інших факторів.