ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЗАГИБЛИХ ЗАХИСНИКІВ ПІД ДЕБАЛЬЦЕВИМ
18 лютого 2015 року, після тривалої оборони Дебальцевого українські військові залишили місто. Бої за Дебальцевський плацдарм та операція з виведення українських військових стали одними з найдраматичніших і масштабних подій російсько-української війни. Це історія української звитяги та підступності ворога.
Бої в Дебальцевому — одна з ключових подій у протистоянні на Донбасі. Криваві бої за місто стали одним з поворотних етапів російсько-української війни. У них узяли участь тисячі бійців і сотні одиниць техніки й артилерії з обох сторін. Сили АТО протягом дев’яти місяців забезпечували ізоляцію кризового району на сході України та не допускали його поширення на решту території держави.
З травня 2014 року штабом АТО було проведено понад 40 операцій з визволення території Луганської та Донецької областей від незаконних збройних формувань, більшість із яких була успішною, у тому числі визволення міста Дебальцевого у липні 2014 року. Гостра фаза протистояння між українською армією та російсько-терористичними військами тривала майже місяць — з 25 січня по 18 лютого 2015 року і включала як масовані артилерійські обстріли, так і перестрілки на малих відстанях зі стрілецької зброї та навіть танкові битви. Штурм міста відбувався за підтримки кадрових російських військових. У боях брали участь до восьми російських батальйонних тактичних груп та артилерійських дивізіонів. E район Дебальцевського виступу у лютому 2015 року російські терористичні війська стягнули понад 19 тис. осіб, яким протистояли у секторі С 13 тис. українських військових, з яких безпосередньо в районі Дебальцевого — близько 4700 бійців.
Українські захисники мужньо вели важкі бої з противником. Саме значні втрати, завдані агресору, примусили його відмовитися від подальших наступальних дій. Враховуючи, що підрозділи сил АТО на Дебальцевському напрямку виконали усі визначені завдання, а також обстановку, що склалася, о 13:00 18 лютого 2015 року Верховний Головнокомандувач віддав наказ скоординувати під керівництвом начальника Генштабу операцію із планового організованого виходу українських військ з Дебальцевого.
18 лютого понад 2,5 тисячі українських воїнів залишили плацдарм. І хоча деякі групи виходили ще кілька днів, саме ця дата вважається завершенням боїв за Дебальцеве. Після завершення відходу сили АТО зайняли нову лінію оборони по річці Луганка. Бойовики намагалися атакувати нові позиції, але без успіху. Загалом активні бої там продовжувалися до 21 лютого. Дебальцевська операція увійшла в історію України та підручники військового мистецтва.
За ведення бойових дій в районі Дебальцевого державними нагородами України нагороджено 379 військовослужбовців зокрема, 136 — посмертно, відзнаками Міністерства оборони та Генерального штабу ЗСУ — 450 осіб.
Дебальцевський плацдарм увійшов в новітню історію України як символ самопожертви, мужності та героїзму захисників України. Подвиг українських воїнів назавжди залишиться в наших серцях! Вічна пам’ять загиблим Героям! Слава мужнім захисникам України!