Жашківська міська рада
Черкаська область, Уманський район

Порядок присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці в 2024 році

Дата: 08.02.2024 11:47
Кількість переглядів: 560

Без кадастрового номеру на сьогодні, зокрема, неможливо набути право власності чи користування ділянкою, отримати ділянку у спадщину, розрахувати нормативну грошову та експертну оцінки земельної ділянки, накласти  сервітут і т.і.

Існують також такі собі межові ризики. Припустимо, що ви користуєтесь огородженою ділянкою навколо житлового будинку без присвоєного кадастрового номеру. Сусіди присвоїли кадастровий номер і в подальшому виявилось так, що частина вашої земельної ділянки перебуває під їх кадастровим номером. А ви, відповідно, не можете присвоїти кадастровий номер своїй ділянці в межах площі, огородженої парканом та дозволеної чинним законодавством. Це може перерости в судовий спір на довгі роки з непередбачуваним результатом.

Такі ризики можна практично виключити, якщо вчасно здійснити всі дії щодо присвоєння кадастрового номеру власній ділянці. Оскільки, система Держгеокадастру зазвичай не дає технічної можливості зареєструвати сусідню земельну ділянку з накладкою на вашу, вже внесену до кадастру, ділянку.

 

Перелічимо випадки присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці.

Серед них, зокрема:

  • відведення нової земельної ділянки за проектом землеустрою. Наприклад, відведення громадянину ділянки в межах площі безкоштовної приватизації на підставі рішення місцевої територіальної громади (наразі, така можливість заблокована на час воєнного стану в Україні). Або відведення ділянки в оренду під нежитловою будівлею, яка перебуває у власності особи. Важливим тут буде те, що відвести (сформувати) за проектом землеустрою можливо тільки ту ділянку, яка ще не має кадастрового номеру;
  • приватизація земельної ділянки під житловим будинком, право власності на який зареєстровано за особою. Тут мається на увазі, що особа фактично користується такою ділянкою, але відповідних документів на неї не має. Присвоєння кадастрового номеру в такому випадку здійснюється за технічною документацією щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
  • присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці на яку раніше було видано державний акт старого зразку, виданого до 2004 року, в якому не вказано кадастровий номер. За законодавством така ділянка вважається сформованою в межах площі, вказаної в державному акті. Що б присвоїти кадастровий номер такій ділянці треба, як і в попередньому випадку, розробити технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
  • присвоєння кадастрового номеру за результатами проведеної інвентаризації землі, на підставі складеної землевпорядником технічної документації щодо інвентаризації земель;
  • новий кадастровий номер також присвоюється у випадку формування земельних ділянок в результаті поділу (об’єднання). При цьому старий кадастровий номер переноситься кадастровим реєстратором в архівний шар Державного земельного кадастру;
  • присвоєння кадастрового номеру ділянці власника сертифікату на право на земельну частку (пай). Важливо, що скористатись таким сертифікатом можна лише до 01.01.2025 р.

 

Порядок присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці

Отже повний порядок присвоєння кадастрового номеру виглядає наступним чином.

 

1 крок. Вибір землевпорядника, який має виконати роботу з присвоєння кадастрового номеру.

Необхідно обрати сертифікованого інженера землевпорядника чи землевпорядну організацію, у складі якої працює сертифікований інженер-землевпорядник та укласти з ними договір на виконання відповідних робіт. Як правило, це договір на виконання землевпорядних робіт, в якому зазначається предмет, ціна, яким має бути результат, перелік вихідних документів, строк виконання робіт та інші умови.

2 крок. Виконання кадастрової зйомки земельної ділянки.

Кадастрова зйомка по суті це виїзд геодезиста та/або землевпорядника на місце розташування ділянки та виконання замірів периметру ділянки, огорожі, контурів будівель та інших об’єктів на ділянці.

Заміри виконуються професійним обладнанням (тахеометр, GPS RTK або спеціальним дроном), яке має пройти повірку (виключення може бути, якщо воно нове). Зібрана інформація в цифровому форматі передається в офіс землевпоряднику для виконання третього кроку.

По строках кадастрова зйомка зазвичай займає від години часу на місці. Але виїзд геодезисти чи землевпорядники, як правило, планують за декілька днів. В залежності від навантаження.

3 крок. Розробка проєкту землеустрою чи технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)

Розроблений проєкт чи технічна документація підписується замовником, сертифікованим інженером-землевпорядником та керівником землевпорядної організації. Після цього переходимо до наступного кроку.

По строках даний крок може займати від 2 днів до 2-3 тижнів, в залежності від завантаженості землевпорядника, а також ваших з ним домовленостей. Всі ми знаємо, що є можливість зробити швидко, але ціна такої опції як правило вища.

4 крок. Реєстрація земельної ділянки в кадастрі та присвоєння кадастрового номеру

Завершена технічна документація передається сертифікованим інженером-землевпорядником на реєстрацію в Державному земельному кадастрі. Раніше це треба було робити фізично. Тобто нести розроблену документацію до органів кадастру або до центру надання послуг. Зараз документація подається в електронному вигляді, але тільки від землевпорядника.

Подана документація розподіляється на державного кадастрового реєстратора, обраного випадковим шляхом. Це називається принципом екстериторіальності. Дуже дієвий механізм в усунені корупційних ризиків. Уявіть, що документацію землевпорядник розробив в Києві, а розглядається вона реєстратором десь в Тернопільській області. Або Харківській, або Вінницькій. Кожен раз розглядає документацію інший реєстратор.

За результатами розгляду, реєстратор присвоює земельній ділянці кадастровий номер. Формує витяг з Державного земельного кадастру. Саме цей витяг і є результатом роботи землевпорядника.

5 крок. Затвердження технічної документації на земельну ділянку радою місцевої територіальної громади

Цей крок актуальний тільки в тому випадку, якщо мова йде про приватизацію земельної ділянки під житловим будинком. Коли у власника є правовстановлюючий документ на житловий будинок, але на ділянку будь-які документи відсутні. Відповідно, якщо ви маєте на руках держакт старого зразку без кадастрового номеру, то ви пропускаєте цей крок і переходите одразу до кроку 6.

Отже, після розробки технічної документації та реєстрації ділянки в Державному земельному кадастрі, треба звернутись до виконкому ради місцевої територіальної громади за місцезнаходженням ділянки. Їм треба подати наступний пакет документів:

  • супровідний лист із клопотанням розглянути та затвердити технічну документацію, а також передати земельну ділянку у власність;
  • належним чином завірену копію розробленої технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
  • витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в якому зазначено кадастровий номер.

Далі виконком ради готує відповідний проект рішення про затвердження технічної документації та передачі земельної ділянки у власність замовнику. Питання про затвердження та передачу у власність ставиться до порядку денного чергової сесії ради.

Після прийняття відповідного рішення на сесії ради, можна отримати паперове рішення про затвердження технічної документації та передачу земельної ділянки у власність замовнику.

Практика щодо строків розгляду дуже різна та залежить від конкретної ради. В Києві, наприклад, це може тривати місяцями, а то і роками. Десь в Гатненській територіальній громаді це може зайняти менше місяця.

6 крок. Реєстрація права на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно

Цей крок не обов’язково виконується землевпорядником. Замовник самостійно може подати до місцевого центру надання адміністративних послуг отриманий витяг з кадастру, державний акт або рішення місцевої ради для реєстрації за ним права власності на земельну ділянку. Додатково щодо реєстрації права дивіться нашу статтю про порядок реєстрації права на земельну ділянку.

Реєстрація права займає 3-5 робочих днів.

За результатом реєстрації ви отримуєте витяг з Державного реєстру речових прав на земельну ділянку. Цей витяг є фінальним документом в процедурі та підтверджує реєстрацію права власності на земельну ділянку.

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь