Село Бузівка

Дата: 21.02.2022 10:56

Село Бузівка розташоване на лівому березі річки Гірський Тікич  за 18 км на південь від районного центру і залізничної станції “Жашків”. Зберігся переказ, що назва села походить від царя антів Боза (чи Буза ?). А перша документальна згадка про Бузівку виявлена на карті Г.-Л. де Боплана 1630-х рр.

У 1649 року багато бузівчан увійшли до Бузівської сотні Уманського полку реєсторового війська Запорозького.

Через село неодноразово проїздили російські імператори Олександр І та Олександр ІІ. Царські кортежі були дуже пишними. Це справило незабутнє враження на бузівчан і вони побудували пам’ятник Олександру ІІ. Пам’ятник був знищений радянською владою.

У 1921 р. на околиці села сталася сутичка загону Нестора Махна з червоними бандами Пархоменка, у якій останній загинув.

У 2-й Світовій війні брало участь 330 жителів села, з них 171 загинули на фронтах війни. За звільнення села у 1944 році  брала участь 1-а Окрема Чехословацька бригада, якою командував  Людвік Свобода.  На околиці Бузівки встановлено стелу на місці, де знаходився спостережний пункт командування цієї бригади.