Жашківська міська рада
Черкаська область, Уманський район

«Найбільша втіха, коли хобі стає професією», - Сергій Сорокін. (До 25 річниці туристичного клубу «Блудний Грунь»)

Дата: 18.12.2018 13:50
Кількість переглядів: 1093

Фото без опису13 грудня цьогоріч досить популярний на Жашківщині туристичний клуб «Блудний Грунь» відзначив 25-річний ювілей. На сьогодні клуб діє на базі Жашківської спеціалізованої школи №1, а його незмінним керівником є Сорокін Сергій Анатолійович – методист дитячо-юнацького клубу фізичної підготовки Жашківської міської ради.  За цей час вихованці турклубу були неодноразовими призерами районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних змагань з пішохідного, велосипедного, водного та спелеотуризму. Організація із незвичайною назвою має на своєму рахунку стільки вихованців і мандрів, що і не злічити.

Фото без описуА розпочалася історія туристичного клубу ще в 1987 році, коли до Жашкова приїхав його майбутній засновник Сергій Сорокін. «Буквально втік із задушливої столиці», – пояснює Сергій Анатолійович. – «Приїхав працювати викладачем автосправи у виробничому комбінаті. Але душа лежала більше до туризму, яким з дитинства займався. Тож на базі МНВК  створив гурток на громадських засадах. Тоді у кожного в дворі була купа металобрухту з велосипедів, і ми з дітьми робили тандеми, велосипеди з боковими причепами та багато іншого. Це в мене було хобі.

1990 році ми з дітьми уже вперше пішли в Карпати.

Фото без описуА в 1993-му відбулася знакова подія в житті жашківського туризму. Ми запланували похід до Манявського водоспаду. Було штормове попередження про селеві потоки. Прийшли до водоспаду –  а там все змило, залишилася тільки одна-єдина табличка із надписом «Природний заказник Блудний Грунь». Тоді ми вперше побачили цю назву і почали фантазувати, що б це могло значити і хто такий той Блудний Грунь.

Одна із проблем того часу – відсутність туристичних карт, були тільки автомобільні атласи. Якось на польсько-українському кордоні нам поляки подарували туристичну карту, чорно-білу «п’ятсотметровку». І на ній ми побачили оцю назву. Виявляється, Грунь – це вершина. І грунів у Карпатах багато.

А 13 грудня 1993 року ми з дітьми на Андрія зібралися «кусати калиту» (в нас було багато Андріїв у колективі). І вирішили створити клуб із назвою «Блудний Грунь» ( на діалекті тамтешніх жителів -  «той, що йде до вершини»).

В мене тоді було 6 груп по 15 осіб. Спочатку були тільки діти, а згодом почали і батьки та вчителі з нами мандрувати. Взагалі, зацікавленість до туризму проявляє багато і дітей, і дорослих, але після першого ж походу частина відсіюється – не витримують навантаження. Але ті, хто проходять випробування горами – залишаються фанатами туризму назавжди».

Фото без описуСьогодні Сергій Анатолійович продовжує очолювати міську неприбуткову громадську організацію Жашківський туристичний клуб «Блудний Грунь», він для своїх вихованців залишається і інструктором, і винахідливим інженером, і креативним наставником, котрий за допомогою педагогічних хитрощів вчить своїх «груненят» витривалості, сили волі й наполегливості. І кожен похід чи змагання – це нова історія, нові непідробні й незабутні емоції.

«Найбільше запам’ятовуються дітям уроки виживання, коли, наприклад, потрібно вийти із ситуації, маючи лише ніж і сірники. А найбільш яскраві емоції в них, коли ми готуємо їжу із вужів, жаб’ячих лапок, їмо мурах! Природа дає все необхідне для життя, і я вчу своїх вихованців помічати це».

Фото без описуСергій Анатолійович за більш ніж тридцять років пропагування туризму розробив десятки маршрутів Карпатами, водив групи дітей на Кавказ, спускався разом з ними у Кримські та Тернопільські печери, вчив скелелазінню, веслуванню на байдарках, велотуризму. Разом із Сергієм Анатолійовичем діти виготовляють екочовни, катамарани, монтують «скальніки», беруть участь в акціях по збереженню природи, займаються волонтерством. Він сам постійно в русі, і діти поряд з ним ніколи не нудьгують.

Фото без описуПісля численних складних, але надцікавих і захопливих занять, від яких не тільки діти, а й сам наставник отримує задоволення, приходить пора змагань. І тут Сергій Анатолійович починає хвилюватися. Не на жарт.

«Юні хлопці і тендітні дівчатка тягнуть на собі по 40 карабінів, 2-3 мотузки по 40 метрів, носять незручні каски, які не можна знімати. І біжать крос-похід на дистанцію 8-9 км чужим лісом із картою в руках, виконують багато завдань протягом певного часу. Де вони, чи вдається їм виконати переправу, чи не отримали штрафні бали, чи не травмувалися – я цього нічого не знаю, бо керівникам супроводжувати учасників змагань, зрозуміло, не можна… Серце з грудей виривається…Бувало таке, що на останніх етапах карточку із завданням течія забирала на переправі, і команда знімалася із змагань. Це для дітей чи не найважчий удар, коли їхні зусилля не увінчуються успіхом».

Фото без описуЗапитання до вихованців Сергія Сорокіна: що вам дають туристичні походи? Діти малослівні: «От ходімте із нами наступного разу в похід – і зрозумієте. Це словами не передати. Це потрібно відчути.». А відчуття й емоції часто зашкалюють! Коли збирається група людей із різними характерами і витримкою та мандрують часто в ектремальних умовах, у Сергія Анатолійовича мотивація проста: назад дороги нема, іти тільки вперед! У таких ситуаціях гартується характер, виховується самостійність, прививається принципи здорового способу життя і здорового харчування, любові до природи. А принцип «назад дороги нема, іти тільки вперед!» для багатьох стає життєвим кредо.

Фото без описуГори  - це вершини з характером. Кожному вони готують свої випробування. Та Сергія Анатолійовича, здається, це аж ніяк не лякає. Найбільше в походах йому подобається воля. І він радо ділиться цим відчуттям із оточуючими. Оцю можливість передати іншим свої знання вважає покликанням, душевною потребою. У нього ще чимало планів, він готує своїх «груненят» до нових звершень, мріє про нові походи (бо «краще гір можуть бути тільки гори, на яких ти ще не бував»), і тішиться тим, що його хобі з дитинства переросло в професію та стало частинкою життя ще для сотень людей...

Фото без опису



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь